West Point

West point

West Point

04. 02. 2021 – 28. 03. 2021 (prodlouženo do 30.5.2021)

kurátor Radek Wohlmuth

Eva Červená | Karolína Klimešová | Petr Krátký | Barbora Motlová | Tomáš Predka | Pavel Příkaský | Ondřej Roubík | Eva Vlčková

West Point je výběrový projekt malířů střední generace, jejichž tvorbu pomáhalo formovat prostředí Plzně. „Západní bod“ se tak stal jedním z prvních referenčních prvků jejich vizuálního uvažování, jehož výsledky je možné jednotlivě i s ohledem na vzájemné vztahy sledovat dodnes. Právě tato společná zkušenost je východiskem přehledové výstavy monitorující stav jejich práce v limitách stanovených na necelé jedno desetiletí. Její ambicí je nejen představit podobu jejich umění a témata, k nimž se vztahuje, ale zároveň upozornit na vliv západočeské metropole – jako lokálního centra – na současnou výtvarnou scénu.
Název výstavy, kromě topografické informace, současně odkazuje k nejznámější americké vojenské akademii založené v roce 1802 ve státě New York. Mezi její absolventy – kromě jiných – patřili také vrchní velitel spojeneckých expedičních sil v Evropě a pozdější prezident Spojených států Dwight D. Eisenhower nebo generál George S. Patton, který se svou 3. americkou armádou osvobodil během druhé světové války jihozápad Čech včetně Plzně.
Právě to se stalo zásadní formující událostí v novodobých dějinách města. Zvlášť živá byla v období minulého režimu, ale určující součástí místní urbánní mytologie je dodnes. Hodí se připomenout, že mezi frekventanty West Pointu patřil i proslulý krajinář a portrétista James McNeill Whistler, jakkoli ho nedokončil. Také všechny účastníky této výstavy spojuje studijní zkušenost – absolutorium na plzeňské střední uměleckoprůmyslové škole Zámeček
a velkou část z nich pak i působení v ateliéru Vladimíra Kokolii na pražské AVU.
Prolínavá expozice vychází z architektonické dispozice galerie, která může svým zřetelně ustupujícím protáhlým tvarem připomínat komunikaci.
Její parametry vymezuje diplomová práce Petra Krátkého konceptuální malířský cyklus s motivem vozovky, jehož jednotlivé díly jsou rozmístěné prakticky po celém výstavním prostoru a vytvářejí tak volný vizuální rámec, v němž se projekt odehrává. Naznačuje tak instalační vzorec jakéhosi „road movie“, s možným narativním i symbolickým čtením. Samotný motiv cesty je významově otevřený a je možné ho vztáhnout de facto k „putování“ jakéhokoli typu.
Ať už je to skutečná pouť, nebo v přeneseném slova smyslu životní, tvůrčí či oborový proces.
V tomto případě s trochou nadsázky umožňuje téměř scénickým způsobem do úhrnného instalačního konceptu přirozeně zahrnout práce s tradičními tématy pevně ukotvenými v realitě jako jsou figurální malby Ondřeje Roubíka, krajinné momentky Evy Vlčkové nebo portréty květin Karolíny Klimešové. Podobná logika se dá uplatnit i na předmětné kompozice Evy Červené, které ale už představují hraniční typus směrem k expanded painting. Tuto zónu
na výstavě zastupují hybridní malby Pavla Příkaského nebo abstrahující flashbacky Tomáše Predky. Svérázné poetické obrazy na skle Báry Motlové pak mohou představovat nenápadnou intervenci do sféry literárního symbolismu a dětské imaginace, která stojí na počátku osvobozené kreativity a tvoření.

Radek Wohlmuth

pozvánka ke stažení zde


Milí návštěvníci, od 4. května 2021 je galerie opět otevřena pro veřejnost.


Galerie města Plzně o.p.s.,
nám. Republiky 40, 301 00 Plzeň
tel.: +420 378 035 310
e-mail: info(@)galerie-plzen.cz
Otevírací doba:
pondělí / ZAVŘENO
úterý – neděle /
10:00 – 12:00 a 12:30 – 18:00

Plzeňký kraj
facebook